Wycieki oleju do wód

wycieki oleju

Wycieki oleju do rzek, zatok, do oceanu najczęściej są spowodowane przez wypadki z udziałem tankowców, barek, rurociągów, rafinerii, platform wiertniczych i magazynów.

Wycieki oleju mogą być spowodowane:

  • ludzie popełniają błędy lub będące nieostrożny.
  • Sprzęt uszkodzi.
  • klęski żywiołowe, takie jak huragany.
  • celowe działa przez terrorystów, kraje w wojnie, wandali, czy nielegalnych wywrotki.

Więc co się dzieje?

Wycieki oleju wypływają na ocean słonej i zwykle unosi się na wodzie słodkiej (rzek i jezior). Bardzo ciężki olej czasami może tonąć w wodzie słodkiej, ale to zdarza się bardzo rzadko. Olej na ogół rozciąga się szybko po powierzchni wody, tworząc cienką warstwę, którą nazywamy plama oleju. Jako olej nadal rozprzestrzenia, warstwa staje się cieńsza, w końcu staje się bardzo cienką warstwę o nazwie połysk, który często wygląda jak tęcza. (Można to zjawisko zaobserwować na drogach i parkingach po deszczu.)

W zależności od okoliczności, wycieki oleju może być bardzo szkodliwe dla ptaków i ssaków morskich, a także może zaszkodzić ryb i skorupiaków. Można było zaobserwować dramatyczne zdjęcia ptaków i wydr morskich, które zostały dotknięte przez wycieki oleju. Olej niszczy zdolność izolacyjną ssaków futerkowych, takich jak wydr morskich, a woda-odpychania umiejętności piór ptaka, a tym samym naraża te stworzenia do trudnych elementów. Wiele ptaków i zwierząt również łykać (jaskółka) oleju, gdy próbują oczyścić się, co może je otruć. W zależności od tylko gdzie i kiedy wycieki oleju dzieje, od kilku do setek lub tysięcy ptaków i ssaków może zostać zabity lub ranny.